Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети за врска

Студија: Сакате вашата врска да трае? Живејте заедно!

Тврдењето на оваа студија е – спротивно од тоа што долго време верувавме дека живеењето со партнерот пред брак сигурно ја уништува врската, новата студија покажува дека живеењето со партнерот пред да рипнеме во тавче ја зацврстува врската.

При анализа на трендови од редовни интервјуа со 2761 жена на возраст од 18 до 46, од 1979 до 20011, истражувачите откриле дека двојките кои живееле заедно барем 4 години пред да стапат во брак имаат за 56% поголеми шанси да останат заедно повеќе од 12 години. Студијата е спроведена на парови со различна позадина и демографски карактеристики.

Овие бројки не велат дека живеењето во заедница е пресуден фактор за одржување долга врска, но укажува дека двојките кои живеат заедно пред брак, се под помал притсок да се фокусираат на долгорочна верзија од нивната врска.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...