Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____совети за врска

Спречете ги мажите да не изневеруваат!

Жените би требало почесто да ја одржуваат физичката блискост со своите мажи бидејќи на тој начин се лачи повеќе окситоцин – хормонот кој докажано спречува неверство. Окситоцинот, хормонот кој уште се нарекува хормон на блискост, се лачи за време на сексот и породувањето и ја подобрува блискоста помеѓу мажите и жените.

Научниците спровеле истражување во кое учествувале 57 oженети мажи. Кај половина од нив со помош на спреј во носот им бил внесен окситоцин, а другата група добила плацебо. Потоа пред нив излегле прилично згодни жени кои им се приближувале. Мажите морале да речат стоп кога сметале дека жената премногу се приближила.

Оженетите мажи на кои во организмот им бил внесен окситоцин, многу порано ги запреле згодните жени од останатите мажи. Нивното “пристојно растојание” беше поголемо отколку кај мажите кои добиле плацебо. Научниците со ова заклучуваат дека окситоцинот може да биде лек за неверство.

А што треба да прават жените? Жените би требало почесто да ја одржуваат физичката блискост со своите мажи бидејќи на тој начин засилено се лачи окситоцин – хормонот кој докажано спречува неверство. Колку повеќе окситоцин, толку партнерот е поверен.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...