• Сподели на:

Valentino: Романтична couture бајка

___

Романтиката е главната водилка на Maria Grazia Chiuri и нејзиниот колега Pierpaolo Piccoli кои го продолжија наследството на легендарниот Valentino (кој ја следеше ревијата од прв ред во друштво на прилично разголената Kim Kardashian), воздигнувајќи го на еден уметнички и прилично женствен начин.

Најновата couture колекција на креаторското дуо за сезоната есен/зима 2014 по обичај нѐ однесе во магичната градина во која се појавуваат волшебнички во стилот на римските благороднички, стилизирани во нежни фустани инспирирани од природата и сликитр на уметникот LawrenceAlma-Tadema.

Се работи за една нежна, грациозна и романтична колекција во која доминираат проѕирни, транспарентни креации под кои телата се забележуваат на дискретен и деликатен начин. Голем број модели потсетуваат на грчките тоги, стилизирани со тенки ременчиња, асиметрични горни делови, набори и римјанки. Уживајте!

 


Оставете коментар

___