Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Совети за елегантно одење во високи потпетици

Одење со високи потпетици додека грбот ви е свиткан дефинитивно нема да направи да изгледате женствено и секси. Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат да изгледате елегантно на високи потпетици.

32698_shutterstock_83881156_iff

Вежби за стапалата

За да носите чевли со висока потпетица, а да немате болки, подгответе ги стапалата со вежби за истегнување. Потпрете се со рацете на ѕидот, нога пред нога и со рацете туркајте кон ѕидот нежно растегнувајќи ги листовите и тетивите на стопалото. Листовите истегнете ги при што ќе се држите на двете стапала на подот, а грбот е исправе и буткате со колковите кон ѕидот.

Направете вежба со азбуката – со палецот исцртајте ги букците за да ги зацврстите глуждевите.

 

Правилно држење

За да се движите што поелегантно во потпетици, држете се до основите на убаво одење од моделот и модна советичка Мое Келсо.

– Штиклите секогаш стојте право и не се наведнувајте нанапред. Вовлечете го стомахот, а искористете го квадрицепсот за да се движите. Прстите последни да се одвојат од подот. Потоа пополека застанете на петата како дека ќе ги спуштите на подот прстите. – вели Келсо.

 

Идеална висина на штиклата

Идеалната висина на потпетицата кои истовремено обезбедуваат удобност и елегантен изглед е 7 сантиметри. Овие чевли ги поттикнуваат мускулите на ногата да се растегнат и обликуваат, ако треба да поминете повеќе време во штиклите, надобро е да изберете чевли со подевела потпетица.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...