• Сподели на:

Од стара маичка до ново фустанче

___

Сте се запрашале ли некогаш што да правите со старите широки маички кои веќе подолго време не ги носите а не сакате да ги фрлите? Ви се допаѓа дезенот и материјалот и поради тоа сакате со нив нешто да направите а не знаете што.
На вистинското место сте бидејќи имаме одличен предлог за вас.
Секоја стара или пак нова маичка можете да ја претворите во летно фустанче. Како? Погледнете и прочитајте во продолжение и самите станете моден креатор.
Потребни ви се маичка и ножици.

На фотографијата се прикажани сите чекори кои треба да ги направите за да добиете фустанче.

Од стара маичка до ново фустанче, Od stara maicka do novo fustance, zivoten stil, napravi sam, maicka, fustance, stara maicka, novo fustance, животен стил, направи сам, маичка, фустанче, стара маичка, ново фустанче

Прво облечете ја маичката и обележете го местото каде маичката треба да се исечи (помеѓу градите и папокот) и исто ако ракавите се премногу долги и широки и нив можете да ги исечите, со што ќе добиете фустанче со прерамки.
Потоа слечете ја маичката, сечете ја на обележаните места и на горниот дел (слика под број 3) со ножиците направете не многу голем отвор.
На долниот дел од маичката на средината исечете линија со должина од 10 см. како што е прикажано на сликата под број 4.
Повторно облечете ја маичката која сега е во два дела и исечените делови од долниот дел протнете ги во отворот во горниот дел и убаво врзете ги.
За само неколку минути вашето фустанче ќе биде готово.


Оставете коментар

___