Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____лајфстајл features

КАРНЕВАЛОТ ВО ВЕНЕЦИЈА 2014

Летот на ангелот го сигнализира отворањето на карневалот во Венеција. Венецијанците ги оживуваат старите традиции во бранови од боја и костими.

КАДЕШТО АНГЕЛИТЕ ЛЕТААТ

Започнува славењето: точно на пладне, ангелот Јулија Наси полетува од камбанаријата на плоштадот Свети Марко. Сината тоалета испреплетена со цвеќе светка на сонцето. Маженствениот ангел пак, и ги раширува рацете за да го прегрне Дуждот кој ја чека на сцената. Со извикување: “Летот на ангелот” започнува карневалот.

0,,17453003_303,00

АНГЕЛИ, НЕ ГУЛАБИ

Во 1548 година, наводно турски акробат се качил на врвот на камбанаријата, а потоа почнал да фрла цвеќе над палатата на Дуждот. Оваа приказна за прв пат се реконструираше со хартиен гулаб. Во последниве 15 години, млади дами со одлични костими ја играат улогата на Ангелот.

0,,17453004_303,00

ДВАНАЕСЕТ МЛАДИ ДАМИ

Во Кастело, еден од најтрадиционалните населби во Венеција, “Парадата за Богородица” почнува еден ден пред “Летот на Ангелот”. 12 млади дами во прекрасни фустани парадираат на улиците. Точно во 15:00 часот застануваат за да ја отпејат Венецијанската химна. Потоа, ги качуваат на столици и ги носат до плоштадот Свети Марко.

0,,17452993_303,00

НАЈУБАВИТЕ МАСКИ НА ВЕНЕЦИЈАНСКИОТ КАРНЕВАЛ

carnival-venice 8

carnival-venice 1

carnival-venice 5

carnival-venice 3

carnival-venice

carnival-venice 7

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...