Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

8 моќни растенија кои го чистат воздухот, ги убиваат сите вируси и ја отстрануваат лошата енергија во домот

Некои растенија имаат моќ да ги избркаат сите вируси и бактерии што се наоѓаат во просториите, да го прочистат воздухот подобро од било кој филтер, но и за да ја избркаат лошата енергија.

Тајната е во зголемената влажност во воздухот , за кој придонесуваат овие растенија, а всушност ги уништува вирусите и бактериите со кои сме опкружени. Нивното присуство го прават просторот за живеење поздрав, а имунитетот посилен.

За да го сочувате здравјето, опкружете се со ратенија.

Овие 8 растенијанајефикасно ќе го прочистат воздухот на просториите во кои поминувате време и ќе служат и како одлична декорација. И убаво и корисно решение.

1.Женски змеј – Dracaena

Претворете го вашиот дом во вистинска оаза со ова уникатно, егзотично растение. Докажано е дека ги отстранува токсините од воздухот.

2. Фикус

Овозможува многу кислород и внесува мирна енергија во просторот.

3. Бршлен

Ако можете да му дадете пиедестал во делот од куќата каде ќе се забележи, бршленот ќе биде најубавата декорација на вашиот дом.

4. Сансеверија – Sansevieria trifasciata

Таа е извонреден прочистувач на воздухот и има интересен изглед. Не бара дополнителна грижа, па затоа е одличен избор за оние кои немаат доволно среќа со одгледување на цвеќиња.

5. Бамбус палма

Ова растение е одлично кога станува збор за чист воздух, а препораката е да се чува во спалната соба.

6. Алое вера

Покрај тоа што е чудесна кога станува збор за козметиката, таа има подеднакво добар ефект врз прочистувањето на воздухот.

7. Зелен крин

Обидете се да го одржите и секогаш ставајте го во центарот на масата кога вашите гости доаѓаат затоа што е многу убав, ефективен и шири позитивна енергија.

8. Бенџамин

Чувајте го ова растение на сончево место и уживајте во воздухот околу него, бидејќи секојдневно ќе го прочистува и ќе го направи посвежо.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement