• Сподели на:

Знаете ли што се ширум светот можете да купите за еден долар?

___

Блогот Hostelbookers ги запрашал своите фанови од целиот свет на Фејсбук да излезат на улица и да купат нешто за еден долар (сите да го претворат доларот во локална валута).

 

Прочитајте што се успеале да купат за тие пари:

 1. Данска – 1 литар млеко
 2. Италија – капучино
 3. Дубаи – шишенце вода
 4. Тенерифе – пиво „Дорада“
 5. Филипини – две пива
 6. Бразил – чаша свеж џус
 7. Јужна Кореја – чаша пијалок Соја
 8. Мексико – пакување гуми за џвакање
 9. Колумбија – Чизкејк
 10. Малезија – доручек (локално јадење)
 11. Англија, Лондон – чоколадо Кит Кет
 12. Винсконсин – две банани
 13. Швајцарија – една јаболка
 14. Австралија – една краставица
 15. Њујорк – парче пица
 16. Филипини – доручек во мал ресторан „Кариндерија“
 17. Австрија – топол џем
 18. Шветска – 1 сладолет Пигелин
 19. Канада – мала кесичка лук
 20. Хрватска – 3 кг компир
 21. Аргентина – 1 лимон
 22. Филипини – ручек – пржено пиле, зеленчук, ориз и сок
 23. Англија – 1 конзерва грав
 24. Нов Зеланд – половина чоколадо Марс
 25. Мароко – 2 чоколатца Сникерс, 2 Лајон и 1 Марс чоколатце
 26. Мексико – еден голем такос
 27. Швајцарија – една кесичка кечап во Мекдоналдс
 28. Сингапур – весник
 29. Виетнам – кутија цигари
 30. Чикаго – 7 минути паркирање
 31. Венецуела – полн резервоар гориво
 32. Кина – такси возење до работа
 33. Норвешка – ништо

 


Оставете коментар

___