Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____лајфстајл features

Знаете ли колку често треба да се менува постелнината?

Според препораките на експертите, перницата треба да се менува на секои две години, додека јорганите треба да се фрлат по седум години користење. Повеќе од 80% од луѓето не го знаат ова.

 

Анкатата спроведена на околу 2000 мажи и жени открила дека 82% од нив не знае колку често треба да се менуваат перницата и јорганот.

Истражувањето покажало дека просечен Британец ја користи перницата 3,2 години, а јорганот 7,6 години.

 

Користењето на перницата над препорачаното време значи дека може да имате проблеми со вратот поради ндоволна потпора на главата и вратот. Исто така се зголемува опасноста од здравствени проблеми поради дабктерии и паразити.

 

Анкетата покажала дека 57% од испитаниците одговориле дека ја менуваат перницата кога ќе почуствуваат дека е истенчена. Околу 46% од нив велат дека ја менуваат кога ќе сватат дека предолго ја користат. Останатите ја менуваат кога ќе почуствуваат неудобност во спиењето.

 

Експертите советуваат јорганот да се менува на секои 7 години. Секако рокот на траење зависи од нивниот квалитет, а тие секогаш може да се заштитат со навлака.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement