• Сподели на:

Уредување на домот: Ефтини решенија за убава кујна

___

Можеби немате пари да ги замените плакарите и плочките во кујната, но тоа не значи дека не можете малку да ја уредите. Со малку добра волја, креативност и не многу пари, можете најфункционалната просторија во станот значително да ја разубавите. Еве наши предлози за едноставни и ефтини решенија.

Покажете уметнички дела

Тоа не мора да биде скапоцено масло на платно, туку некоја симпатична слика која ви се допаѓа и која добро се вклопува со боите во кујната. Една или две мали слики можат да внесат живост и боја во инаку здодевната просторија, и од неа да направат многу пријатен простор.

1

Внесете цвеќе или овошје

Пролетта со себе носи изобилство на миризливи и декоративни цвеќиња. Искористете ги на најдобар можен начин и разубавете ја својата кујна со малку пари. Овошјето исто така може да биде одличен украс. Само наредете го во стаклени или керамички садови и ставете го на видливо место.

2

Приборот нека ви служи за декорација

Кутлачи, големи вилушки и останатиот прибор за готвење обично доаѓа со кука или дупка за закачување. Искористете ја и ставете една лајсна над шпоретот или работната површина, а на неа закачете ги сите метални и дрвени помагала. Ова може да изгледа многу убаво и корисно.

3

Додадете неколку отворени полици

Сигурно имате кое ќоше во кујната во кој полица одлично би легнала. Не морате да плаќате мајстор, ставањето на полици е многу едноставно – замолете го сопругот или пријателот да ви помогне. А потоа на полиците наредете цвеќе, шарени садови или зачини. Тоа може да изгледа многу декоративно.

4

Организирајте го фиоките

Колку подобро се организирани фиоките, толку повеќе работи може да собере во нив. А колку повеќе работи ставите во фиоките, толку помалку непотребни работи ќе имате на работната површина, кои инаку прават неред. Затоа посветете внимание на фиоките и добро размислете кој е најдобар начин да се организирате.

5

Користете убави стаклени тегли за декорација

Овие тегли можете да ги најдете за многу пристапни цени, а можат да бидат и убави и корисни. Во нив можете да ставите било што – од компоти, брашно, шеќер, па се до билки или тестенини.

6

Одгледувајте зачини

Неколку саксии со свежи зачински билки, како што е босилек или магдонос, ќе изгледаат убаво во вашата кујна, а воопшто не се скапи. Ако редовно ги полевате, овие билки се многу благодарни и повеќе нема да имате потреба да купувате зачини на пазарот.

7


Оставете коментар

___