Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____лајфстајл features

Ситници кои значат: 7 трикови за уредување на дневната соба

Запомнете дека околу 70 проценти од површината на масата треба да биде празна. Воведете правило дека на полицата не смеат да стојат повеќе од три предмети кои не се книги.

За полесно да можете да го одржувате својот дом, ви нудиме неколку трикови.

devojka-sa-kompjuterom-1393696047-28716

Подарете  го вишокот на мебел

Ако не сте во состојба да го подарите вишокот мебел веднаш штом купите нов,  вашата дневна соба наскоро ќе биде хаос. Клучните елементи на удобна дневна соба се : удобна софа, удобна фотеља и две столчиња – помали, кои ќе стојат од страна на софата, и поголемо класично клуб столче пред нејзе. Со тоа е неопходна и една солидна полица за книги.

Расчистете се од масата

Или скоро се! Запомнете дека правилото е околу 70 проценти од површината на масата да биде празна. Или дури и 75 проценти. Сите ситници кои би можеле да заземат дела од тој простор треба да најдат место во фиоките или на полица.

dnevna-soba-1378029040-12160

Поврзете ги ситниците во целина

Никој не кажува дека морате да се откажете од ситниците. Важно е да можат да бидат лесно тргнати и вратени при чистење, па затоа е одлична идеја да ги споите во целина. Ставете ги на пример на еден голем послужавник и така ќе биде лесно да се тргнат секогаш кога има потреба.

Маки со далечинскиот управувач

Еден е за телевизор, друг за сателистска, па двд, клима… Ставете ги сите во една фина елегантна кутија која ќе изгледа како најубав украс а со тоа и ќе ги заштитите од прашина.

dom-1378646951-12860

Правило број 3

Воведете правило дека на полиците не смеат да стојат повеќе од три предмети кои не се книги. Колку и да звучи тоа бизарно, сите оние кои поминуваат саати бришејќи прашина од огромниот број ситници знаат каква мака тоа претставува. Затоа на полиците чувајте книги, а ако имате и некои ситници, нека бидат максимално три. А и уште едно правило : потрудете се сите ситници да бидат во слична боја. Тоа ќе го намалите впечатокот на хаос.

Бидете уредник на фотографии

Ако сакате да имате фотографии од своите најблиски, немојте да дозволите да полиците и масичките да се претворат во албум кој чека укоричување. Затоа фотографиите треба да бидат во рамка и на безбедно. Исто така добро е да бидат групирани и во рамки со слични бои.

zavese-1382536705-17772

Кутија за играчки не е решение

Всушност, потребни ви се повеќе кутии. Сите сме биле сведоци барем еднаш на потрага на омиленото камионче, по која сме пронашле уште безброј други автомобличиња, топчиња… Затоа најдобро е да имате три или четири кутии во кои и самото дете ќе може да ги собира лесно и да ги враќа на место. Тоа секако не значи дека детето ќе ги сортира и дека треба токму баш во истите кутии, но барем ќе знаете дека е во некоја од тие кутии. И тоа почесто отколку што мислите.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...