Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____лајфстајл features

Погледнете како се менувале оделата на астронаутите со тек на времето

Американските и руските вселенски програми веќе со децении работат на подобрување на астронаутските одела, како би биле поподвижни, посигурни и опремени за итни случаи. Лесните современи одела сеуште се далеку од совршени, но постои голем напредок во текот на последните неколку децении, па е воочено колку експерименти и труд е вложено да некогашните обични одела станат практично елементи за научна фантастика.

    Vselenski odela 5

Првото одело кое патувало во вселената било првенствено адаптирано за висока надморска висина. Рускиот астронаут Јуриј Гагарин за прв пат во вселената го носел SK-a оделото од 1961 година, а само месец дена подоцна сличното одело го пробал и американецот Алан Шепард. Неговото одело било малку повеќе прилагодено за удобност и служело и како резервен извор за кислород. Во подоцнежните мисии се вградувани супстанци кои овозможуваат за лебдење во случај на принудно слетување на водени површини.

Vselenski odela 2

Чекор напред направила NASA со посебен акцент на заштитата од метеорити, а секоја следна серија ја унапредувале со по некој додаток кој претходната серија не ја имала.

Еден од експериментите било оделото со течен воздух во ранец, кое вклучувало и превиткување во пределот на колената, што било погодно за флексибилно движење.

Vselenski odela 4

Претпоследниот прототип на Z-1 на кое е максимално работено за мобилност на сите зглобови и за поедноставно маневрирање. По позитивните реакции за визуелниот дизајн на Z-1 оделото, НАСА одлучила да сите љубители на нивната технологија и целокупниот вселенски систем одберат дизајн кој ќе биде следниот прототип Z-2. Она што е заедничко за сите, Z-1 прототипот е подвижноста. Ова одело поседува сегментирани набори во пределот на рамениците, лактовите, колковите и колената.

Vselenski odela 3

Vselenski odela 6

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...