Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____лајфстајл features

Педесет проценти од жените во текот на нивните животи се заљубуваат само еднаш, а 50 отсто од мажите дури пет пати

Речиси половина од британските жени во нивниот живот имале само една вистинска љубов, но се чини дека е уште полесно да се заведат мажите – повеќе од половина од нив рекоа дека се заљубиле во текот на животот во просек по пет пати.

Една студија спроведена во Велика Британија, во која беа вклучени 2.000 луѓе, покажа дека 51 отсто од мажите во текот на нивниот живот претпочитаат во просек по пет жени.

Три четвртини од испитаниците од двата пола, рекоа дека тие веруваат во вистинска љубов, а само пет проценти од мажите и жените тврдат дека никогаш не засакале. Повеќето од нив имаат помалку од 24 години, а се чека за “Точно / Право”.

И покрај модерната ера, студијата покажала дека луѓето се сосема традиционални кога станува збор за односите и љубов. Еден од тројцата анкетирани веруваат дека врската е сериозна само кога партнерите ќе створат семејствата, а само еден од  пет мисли  дека сериозна врска е кога еден од партнерите на другиот, вели: “Те сакам.”

Три проценти од испитаниците веруваат дека после секс флертувањето се претвора во една врска.

“Тоа е освежувачки да се види дека луѓето сеуште веруваат во вистинска љубов, а како не треба да се фокусира исклучиво на сексуалната привлечност, туку да се ценат доблести како што се искреност”, вели психотерапевтот Луси Бересфорд.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...