• Сподели на:

Ова девојче е секогаш гладно. Еве зошто!

___

Алексис Шапиро (12) е девојче од Синсинати, Охајо, САД, која има редок облик на гојазност и постојано чувствуав глад.

  Aleksis-Sapiro-1-670x446

Кога нејзината тежина достигнала 90 килограми, лекарите предложиле итна операција со која би вградиле бајпас на желудникот, меѓутоа, не успеале да го извршат зафатот бидејќи јетрата била преголема.

Симптомите кај ова девојче прв пат се појавиле во 2011 година, кога и е одстранет бениген тумор на мозокот.

За време на отстранување на туморот, хипофизата и била оштетена, што влијаело на начинот на кој нејзиното тело ги перцепира сигналите за глад од дигестивниот систем.

 Aleksis-Sapiro-2-670x446

Операцијата која е во план, е за намалување на јетрата, за подоцна да може да се вгради бајпас. Лекарите веруваат дека ќе успеат да и помогнат, но сепак таа сеуште е во тешка ситуација.


Оставете коментар

___