Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____лајфстајл features

Осум гушкања дневно “гарантираат” среќа

Секогаш е добро да се најдеш во прегратката на некоја драга личност, но дознајте што му се случува на телото кога се гушка? Гушкањето стимулира лачење на двата најважни хормони за расположението – окситоцин и кортизол, твдат австралиските научници.

Првиот е уште попознат како хормон на среќата, и нејвеќе се лачи за време на породувањето или за време на доењето, а по гушкање неговата концентрација расте, додека хормонот кортизол кој е предизвикан од стресот значително опаѓа. Ако се најдете во прегратките на некого кој го сакате барем дестина минути, ќе се чувствувате подобро, порасположено, напнатоста ќе исчезне, а и нема да чувствувате замор.

Исто така и високиот крвен притисок опаѓа, што е добро за срцето. Прегратката го зајакнува имунитетот, ја намалува болката, покажало истражувањето спроведено на 60.000 испитаници.

Хормонот на љубовта поттикнува друштвено поврзување и позитивни емоции, ги зближува мајките со децата за време на породувањето и стимулира лачење на млеко, а во исто време овој хормон подмалдува и ги зајакнува мускулите. Најголемите промени во нивото на окситоцинот се случуваат после гушкање меѓу двајца вљубени, но и прегратките меѓу блиски пријатели го даваат речиси истиот ефект.

Дневно, птребни ни се најмалку 8 прегратки, а со 12 можете да напредувате во кариерата, тврдат научниците.

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...