Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____лајфстајл features

10 инспиративни приказни кои ќе ви изнудат насмевка

Животот пишува драми. Сите ние имаме некава животна приказна која многумина би ги растажила и пред која дури и најсилните нема да останат рамнодушни. Овие приказни луѓето ги споделиле на сајтот makesmethink.com.

1 ) Денес мојот син наполни 7 години, а јас 23. Да, јас го родив него на истиот ден кога напонив 16. Бев будалеста како тинејџер и мислев дека многу грешам во воспитувањето на својот син. Јас денес го однесов во паркот за да ги прославиме нашите родендени. Таму со часови играше со девојчето со лузни од изгореници кои ги покриваат поголемиот дел од нејзиното лицето. Кога  дојде паузата за ручек, покажа во неа и рече: “Таа е толку убава и интересна “, заради кое помислив “Сигурно правам нешто  добро како мајка . “

2 ) Денес мојата баба, која страда од Алхајмерова болест , седна во автомобилот и возеше далеку. Ние ја повикавме полицијата. Но, пред полицијата да ја најде, двајца студенти, се појавија со баба ми. Едниот го возел автомобилот на татко ми , и другиот по него во неговиот автомобил . Тие ни рекоа дека ја слушнале како плаче во автомобилот на една напуштена бензинска пумпа 15 километри од нашата куќа. Баба ми не можела да се сети на адресата, но затоа им го кажала името и презимето. Тие со помош на тие информации ја пронашле нашата адреса на интернет и ја донеле дома .

3 ) Денес , кога отидов да ја земам ќерка ми од забавиште ја најдов како седи со три слепи ученици. Сите трјца се смеа. Нејзиниот учител ми рече дека мојата ќерка секој ден, седи со нив, одговори на нивните прашања и им објаснува во детали како изгледаат различните предмети, луѓе и животни.

4 ) Денес е мојот 18-ти роденден. Пред нешто повеќе од 18 години, мајка ми имала зад себе четири спонтани абортуси и беше бремена со мене. Бидејќи таа била бремена по петти пат , лекарот и ‘рекол дека нејзината бременост е ризична. Тој и рекол дека постои опасност и дека ќе преживее само еден од нас двајцата. Таа одлучи да ми даде шанса. Денес и јас и мајка ми сме во ред.

5 ) Пред една недела ја донирав мојата стара облека, во засолништето за бездомници, а денес случајно налетав на бездомна жена која носеше маица, која сум ја направил кога бев тинејџер. И пријдов и и ‘реков “Ми се допаѓа твојата кошула “, а таа ми се насмевна и одговори како и на неа и се допаѓа многу.

6 ) Денес седнав со моите две ќерки (4 и 6 години) за да им кажам дека мораме од својот дом со четири спални да се преселиме во стан со две спални за некое време додека не најдеме подобро платени работни места. Моите ќерки се  погледна една со друга, а потоа постарата праша , “Дали сите ние ќе се преселиме во тој стан? “.

Потврдив, на што одговорија : “Па тогаш тоа не е ништо страшно . “

7 ) Минатата ноќ кога се вратив дома од работа, ја забележав мојата бремена соседка, која е во 8-от месец од  бременоста, како се мачи со кесите од продавница. Јас престигнав за да и помогнам да ги однесеме до станот. Вечерва, кога се вратив од работа, на прагот ме чекаше пита со јаболка и пораката ” Направена е од состојките кои ми помогнавте да ги донесам дома. Уживајте! “

8 ) Денес дознав дека мајка ми и татко ми работат на две работни места со цел да го финансират моето и образованието на мојата сестра (обајцата во втора година). Татко ми рече, ” Вие двајца ќе бидете првите двајца во нашето семејство со универзитетска диплома. Две работни места не се ништо. Би работел и три само вие да дипломирате ” .

9 ) Денес, на 10 годишнината од нашата свадба, таа ми даде хартија од својата опроштајна порака, кога таа решила да се самоубие во 22та година од својот живот. На хартијата беше денот кога сме се запознале, а таа рече: “Сите овие години , не сакав да знаеш колку сум нестабилна, и каква будала бев кога се сретнавме. Дури иако не знаше, ти ме спаси. Ти благодарам. “

10 ) Денес , кога ја отворив продавница, на подот до вратата најдов коверт во кој имаше 600 долари и пораката ” Пред пет години јас насилно влегов во вашата продавница и украдов храна во вредност од 300 долари. Жалам за тоа . Бев очаен. Јас не го пријавив инцидентот во полиција , бидејќи претпоставував дека некој кој краде храна бил само страшно гладен.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...