Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Република Гвинеја: Раскошна убавина во срцето на Африка

Замислете дека патувате на рамен автопат, а потоа сте во искушение да свртите на едно мало, прашнаво исклучување кои води на нерамен терен, каде што изненадувачка убавина и пејсажи кои те оставаат без здив ја дефинираат трасата. Гвинеја е токму тоа исклучување – тоа е земја благословена со прекрасни предели; од планинската рамнина Fouta Djalon на широките Sahelian полиња и густи шуми. Гвинеја, официјално Република Гвинеја е земја на западниот брег на Африка, со популација од 10.5 милиони жители.

 

 

Љубителите на природата тука ја имаат можноста да се изгубат на долги патеки минувајќи крај големи водопади, издигнати ридови и мали села; или да следат слонови низ прекрасните дождовни шуми. Додека Гвинеја не е позната по своите плажи, оние што ги има се прекрасни, и често, скриени.

 

Како долгогодишен пријател на Република Македонија и една од 133те земји кои ја признаваат под своето Уставно име, Република Гвинеја свечено го отвори своето конзуларно претставништво во центарот на Скопје на 27 март 2014 година, и оттогаш има организирано многубројни активности. Од утре, 1ви ноември, започнува одбележувањето на Неделата на Нацијата и Граѓанството, кое трае до 7ми ноември 2016.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...