Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Најскапиот град во светот за 2016 година

Трета година по ред, еден град добива титула за најскап град за 2016 година според истражувањата на Economist Intelligence…

Тоа е Сингапур кој одбива да се симне од тронот за најскап град во светот. Во ова истражување се вклучени 400 индивидуални цени, 160 производи и услуги од 133 градови. Овој извештај е прилично корисен за деловните луѓе како и за оние кои би се преселиле во овој град токму поради работата.

Според резултатите од овие истражувања, сингапур се искачи пред Цирих и Хонг Конг кои се за 7 места повисоко на листата за најскапи градови за оваа година. Женева, Париз, Лондон, Копенхаген , Њујорк, Лос Анџелес и Сеул, заедно со Сингапур, Цирих и Хонг Конг се се рангирани на листата за 10 најскапи градови за оваа година. Њујорк за целокупната вредност ја доби највисоката позизија од 2002 година, односно се наоѓа на 7-то место на листата и се смета за град кој најбрзо напредува.

Во текот на оваа проценка се споредуваа цените на се-пијалоци,храна и облека, материјали за домашна и лична нега, цените на превозот, приватните училишта, помош во домот како и за рекреација. Во истражувањето беа вклучени околу 50.000 цени од различни категории. Њујорк се користи како основа за споредба па листата се прави врз основа на цеите од вој град, и силата на доларот како валута. на пример, Токио беше прв на листата, но на негово место сега е Сингапур поради општата слабост на јенот и јапонската економија.

Во извештајот се наведува дека Сингапур е најскапиот град на светот што се должи на високата цена на превозот и комуникаијата, кои во секој случај влијае на патниците и ја зголемува цената на хотелите. Цената на превозот во ингапур е за 2.7 пати поголема, отколку цената во Њујорк.Сепак Сингапур не е најскап град во секоја категорија. Љубителите на гастрономијата и на храната се задоволни од изборот на цените на храната во овој град, во однос на неговите азиски соседи. Сепак, јадењето во рестораните во Сингапур е скапо само поради високите такси за алкохол кој ги има во овој град.

Иако Азија има 3 претставници на листата за најскапи градови, Индија има 4 локации кои се наоѓаат на листата на најефтини градови: Њу Делхи,Мумбај, Бангалор и Ченај. Најефтиниот град е 133 на оваа листа, се работи за градот Лусака и Замбија. Тоа не води да размислуваме за сафари…

И на крај ви ги претставуваме 10 најскапи и 10 најефтини градови…

НАЈСКАПИ ГРАДОВИ:

  1. Сингапур
  2. Цирих/Хонг Конг
  3. Женева
  4. Париз
  5. Лондон
  6. Њу Јорк
  7. Сеул, Копенхаген ,Лос Анџелес

НАЈЕФТИНИ ГРАДОВИ:

      124. Дамаск, Караканзас

     126. Њу Делхи

      127. Алмати, Карачи, Ченаија, Алжир

      131. Мумбај

      132. Бангалор

      133. Лусака

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement