Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Трикови за слабеење: Чудотворни мириси кои го намалуваат апетитот

Ванила, чоколадо или цимет секако дека јадеме, но нивната улога во нашата исхрана може да биде многу позначајна. Истражувачите се се почести со влијанието на мирисите на човечкиот апетит, а баш овие ароматични намирници се предмет на студиите.

Така и во списанието за агрономска и прехранбена хемија е објавен резултат на нови студии по кои баш ванилата, чоколадото и циметот го сузбиваат апетитот. Како би ја намалиле желбата за десертите, грицките и мрсната храна може да ви помогне и етерично масло. Докажано е дека маслото од пеперминт и грејпфрут ја намалуваат желбата за храна, посебно онаа проблематичната за омилени деликатеси.

Етеричното масло има моќ да го нмали гладот и да ви помогне во слабеењето. Истражувањата покажале дека онит кои го вдишале маслото од пеперминтот во текот на диета, внеле 23 проценти помалку калории, отколку од оние кои не го правеле тоа. Секако, клучно е да користите и чисто органско етерично масло.

Откриено е дека грјпфрутот помага исто преку етерично масло. Грејпфрутот има уште една позитивна страна, добар е за подигнување на расположението и стабилизирањето на емоционалната состојба, што доведува до намален внес на калории.

Може да ви помогнат и миризливи свеќи, така што ќе ги запалите пред јадење. Мирисот ќе испрати сигнали на мозокот што ќе доведе до намален апетит.

 

 

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...