Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Помош за кожата која изгорела на сонце

Доколку не сте ги нанесувале средствата кои помагаат кожата да ги издржи овие сончеви денови, вашата кожа изгорела и почнала да се лупи.

Прво нешто што ќе треба да направите е за да зголемите заштитата кога следниот пат ќе излезете на сонце. Потоа, ако сте користеле до сега SPF 30 фактор, мора да земете од сега и SPF 50. Ова е само за совет, но не и решение.

Доколку црвенилото и чешањето пратено со пецкање станат неподносливи ладната вода е спасот. Следниот чекор е максимална хидратација.

Користете креми со алое вера или некои други со ефект на ладење. Потоа тука се и оние кои содржат против запални дејства, кои ќе помогнат процесот на лупење да пројде побрзо и полесно, како и антисептички средства кои ќе ја спречат инфекцијата.

Немојте да допирате запалена кожа, немојте ни самите да се лупите, едноставно дајте и време самата да се зацели. Кај помалите изгореници првиот спас е кисело млеко, добро проверен рецепт, кој поради млечната киселина дава еластичност и хидратантност, а доколку се појават и пликови на поголемиот дел на кожата, морате под итно да појдете на доктор.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...