Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ова сигурно не сте го знаеле: Гумите за џвакање предизвикуваат главоболка

Нема кој не ужива во гумите за џвакање и дување на балони. Меѓутоа, баш во тинејџерската возраст гумата за џвакање може да предизвика мачни и чести проблеми со главоболка.

Експертите од универзитетот во Тел Авив откриле дека мастиките посебно кај адолесцендите, но и кај помалите деца и возрасните, можат да предизвикаат тешки напади на главоболки. Затоа, ако ве фати мигрена или тензиска главоболка, наместо на своја рака да земате лекови против болки, прво пробајте некое време да се откажете од својата омилена занимација.

Glavobolka od mastiki

Друго истажување пак дошло до образложение дека главоболката од мастиките едни лекари тврдат дека работата е што со џвакање на гумата доаѓа до притисок на коските и мускулите на вилицата, додека другите сметаат дека за се е крив вештачкиот засладувач аспартам.

КАко и да е, ако ве мачи главоболка, пробајте да престанете да џвакате мастики, а ако ни тогаш не пројде, пријавете се кај вашиот лекар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement