Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Намалете ја својата тежина и одржете ја линијата со само едно правило

Дојде време да го напуштите правилото дека може да слабеете доколку ги броите калориите, или дека исхраната зависи од крвната група.

Доколку се борите против вишок на килограми единствено што треба да направите е да ја јадете храната која ве држи сити неколку саати.

Ова теорија на доктор Лоренс Бут и професор Роднеј Билтон, автори на книгата “Know What to Eat”.

Според нив во модерното време луѓето конзумираат намирници кои не се добри за системот за варење.

Преработената храна која е полна со вештачки додатоци не одговара на нашиот систем. Денес ние внесуваме премногу јаглехидрати, а многу малку се движиме и не ја согоруваме енергијата.

Научниците советуваат во исхраната да се внесуват протеини бидејќи на тој начин многу подолго организмот останува сит.

Кои намирници се богати со протеини?

Намирниците од животинско потекло: меси, риба, млеко, млечни производи (сирење, кашкавал, кајмак, јогурт, кисело млеко, павлака, сладолед) и јајца.

Намирници од растително потекло: житарици, компир и грав, грашак, боранија, соја.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement