Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Како сами да направите природна крема за секој тип на кожа

Истакнете ја својата природна убавина со помош на овие лесно достапни маски кои се баш за вашиот вид на кожа и кои гарантирано ќе ја поправи текстурата на вашето лице.

За сува кожа –  Два лажици мед измешајте со една лажица јаболков оцет. Добро измешајте и нанесете на лицето и оставете да делува 15-20 минути. Потоа мора добро да се измие со млака вода. Медот делува како природен хидратант и дава освежување на сувата кожа, додека јаболковиот оцет го одржува нормалното pH ниво на кожата.

За мрсна коса – Две лажици измешајте со една лажица цеден лимон. Измешајте ги состојките и нанесете на лицето и вратот, па оставете да делува 30 минути. Кога маската ќе се стврдне, измијте го лицето со млака вода. Јогуртот помага во борбата против старечки пеги и чистење на пората на кожата, а лимоновиот сок помага во отстранување на дамки од акни и мозолчиња.

За нормална кожа – Користете срж на папаја или банана, нанесете ја на лицето да отстои само 20-тина минути. Ова помага во потполно чистење на кожата. Пулпата на папајата ќе помогнево отстранување на старечки пеги и бори. Можете да искористите и лимоново масло за природно чистење на кожата: анесете го на лице и оставете го да делува 5 минути а потоа добро измијте го со млака вода и лицето исушете го со нежно допирање со крпа.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...