Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Како да знаете дека всушност не сте гладни

Сигналите кои доаѓаат од желудникот се понекогаш многу нејасни па често и кога сме сити се случува да осетиме глад. Тоа е игра на два хормона, но и други фактори како што е заморот.

Хормонот кој испраќа до мозокот информација дека сме сити е лептин, додека грелин работи спротивно. Кога сме на пример неспиени лептинот паѓа, грелинот расте без разлика на тоа кога сте јаделе и дали е желудникот полн.. Тогаш нагло губите енергија и се појавува желбата за храна и слатки како би можеле да се повратите во нормала.

Најдобро е во такви ситуации да испиете чаша вода, па ако чувството на глад и понатаму е присутно тогаш не станува збор за лажна тревога.

Лептинот во крвта го намалува и алкохолот како и слатките и на тој начин постанувате се погладни. Секогаш кога се концетрирате на тоа што правите доколку јадете, пример пред компјутерот мозокот нема ни да го регистрира дека сте јаделе.

Водете сметка доволно да спиете, пиете доста вода и јадете релативно во слично време секој ден. Така на најдобар начин ќе ја спречите лажната глад.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...