Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Избегнете го карциномот, мозочниот и срцевиот удар

Холестерол може и не ви е прв на листата на работи за кои треба да се грижите кога станува збор за вашето здравје. Меѓутоа, истражувањата покажуваат дека висок холестерол може да предизвика мозочен и срцев удар.

Високиот холестерол најчесто е наследен и може да појави без никакви знаци на предупредување. Еве зошто треба да се тестирате:

Мозочен и срцев удар

Несакана појава поради холестеролот е повисоко ниво на хормонот естоген, што може да предизвика карцином на дојките.

Деменција и Алцхајмерова болест

Лицата со високо ниво на холестерол имаат “залиха“ на амилоид плак кој е поврзан со деменцијата и Алцхајмеровата болест кои што се се почести последните години.

Губење на слухот

Прехраната богата со холестерол како што се месото, пекарските производи и пржената храна, не се лоши само за вашата витка фигура туку се поврзуваат и со губење на слухот.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...