Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Истражувања го откриваат идеалното време за оброк

Ако сакате да ослабете без премногу одрекнувања, пробајте само да го измените времето на своите оброци!

Истражувањето направено на 1.000 луѓе открива дека луѓето кои јадат во оптимално време и се држат на истата рутина секој ден, го поттикнуваат метаболизмот и полесно губат килограми.

Во студијата е откриено дека раниот доручек е клучен за побрзо слабеење, а идеално време за првиот оброк е околу 7 часот наутро.

За ручек вистинското време е меѓу 12.30 и 13 часот, додека вечерата најкасно треба да ја имате до 18.30 часот. Повеќе од 84% од луѓето ослабеле и успешно ја задржале новата килажа кога оброците ги јаделе во точно одредено време во текот на денот.

Прескокнување на оброците се покажало како многу ложа идеја на долги стази, што потврдуваат и многу претходни студии. Гладувањето најчесто доведува до јо-јо ефект, односно до брзо губење и враќање на килограмите. Со тоа, премногу лесен ручек може да доведе и до рејадување за време на вечерата.

Авторите на студијата всушност потсетуваат на старата добра мантра која глеси: Доручкувај како крал, ручај како принц, вечерај како просјак, за која тврдат дека е вистинита.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement