Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Еве кога да пиете вода ако сакате да живеете подолго

Иако поголемиот дел од нас не запознаени, времето кога се пие вода е многу важно! Лекарите тврдат дека никако не би требало да се избегнува чаша до две вода пред спиење. Кога сме исправени, гравитацијата ја влече водата на долниот дел од телото, па затоа некогаш нозете ни отекуваат. Кога легнуваме, бубрезите побрзо ја обработуваат водата, бидејки работата им е олеснета.

Исто така, ако пиете вода во одредено време, зголемувајте ја нејзината ефикасност во телото. Две чаши вода по будење помагаат во активација на внатрешните органи. Една чаша вода на 30 минути пред оброкот го потпомогнува варењето. Една чаша вода пред бањање го намалува крвниот притисок, додека чаша вода пред одење на спиење ги намалува шансите за мозочен удар или срцев удар.

Интересно е што со водата можете да го спречите појавувањето на грчеви во нозете, посебно оние кои ве мачат. Вашите мускули на нозете бараат хидратација, а кога тоа го нема грчевите можат дури и да ве разбудат.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...