Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

3 Врсти на тестенини кои можеби не сте ги пробале

Тестенини без глутен

Бенефит за здравје.

Целијакија – осетливост на глутен во храната е болест која е во голема експанзија. Единствен лек за оваа болест е потполно отстранување од исхраната на намирници со глутен.

Добро иде со било кој сос кој ви е дозволен според режимот. Во понудата на безглутенска храна има неколку врсти на сосови од маслинки и печурки.

Интегрални тестенини

Бенефит за здравје

Намирниците од целосни зрна помагаат за телото да се бори против процесот на запаление, кои се тесно поврзани со кардиоваскуларните заболувања и дијабетес, според најновите студии на Journal of Nutrition.

Добро иде со сосови од месо. Интегралните тестенини имаат посебен вкус кој потсетува на орасни плодови што добро се вклопуваат за богати сосови. Исто така можете да го нагласите вкусот со комбинирање на путер, црн бибер и пармезан.

Совет за готвење – Обратете внимание на тоа дека е неопходно вакви тестенини мораат да бидат добро извриени. Во упатствата на кутијата често го подценуваме колку време е потребно за тестенините вистински да се сварат. За права мекост, може ќе бидат доволно дури и 10 минути отколку што пишува на кутијата.

Тестенини од ориз

Бенефит за здравје

Имаат мал процент на масти и голема содржина на јагленихидрати, така обезбедува на телото доволно енергија. Исто така, овие тестенини се добри благодарение на интегралниот кафен ориз кој е исто добар извор на аминокиселини.

Добро oдат кога ќе се искомбинираат со разни сосови, во салати но на јапонски начин – во тамари сос со васаби.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...