Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Зошто сите полудуваат по нова диета

Како што купуваме нова крема за да ги “избришеме” борите или комплет книги за да го научиме новиот јазик, така се надеваме дека ОВАА, нова диета ќе биде успешна.

Баш оваа диета ќе направи детоксикација на јетрата, ќе ја зголеми мускулатурата и ќе ја избрише потребата за храна… трајно!

Во голем дел, секоја нова диета има плацебо ефект на нашето однесување, тврди др. Џудит Вуртман, авторка на книгата “Диета на база на моќта на серотонин”. Плацебо е интерна супстанца или направа без функција, како што на пример, апче од шеќер или обоена вода која навистина ја намалува болката или депресијата кај пациентот или некоја друга тежина.

Објаснувањето лежи во фактот дека ако некој верува дека нешто делува кај него, тоа и најчесто се случува! Затоа, ако навистина веруваме дека НОВАТА диета ќе делува, дека ќе ни помогне во детоксикација на дигестивниот тракт, ќе ја обнови јетрата и ќе не направи среќни.

Проблемот е во тоа што диетите се досадни, споро даваат резултати и престануваме со нив, а не започнуваме со вежбање. Почнуваме со потрага по нова диета.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...