• Сподели на:

Знаете ли зошто најмнугу се здебелуваме на стомакот?

___

Сигурно сте се запрашале сами зошто се што јадете ви се „лепи“ на вашиот стомак? Што е причината за тоа? Прочитајте ги следниве неколку причини зошто тоа се случува и на што да внимавате во иднина.

1. Стрес
Стресот во голема мера влијае врз хормоните. Жлездата која лачи кортизол е истата која го содава адреналинот. Кортизолот е последица на хроничен стрес, може да се акумулира, правејќи хормонална нерамнотежа и да придонесе за собирање на салото околу стомакот. Жените кои имаат неурамнотежен естроген, премногу или премалку, исто така можат да страдаат од таложење на масти околу стомакот. Кај машките, неурамнотежениот  тестостерон е штетен за нивната добра линија. Стресот и тоа како влијае врз овие хормони.

2. Несоница
Квалитетниот сон е многу важен чекор за рамен стомак. Пожелно е да спиете непрекинато по 8 часа дневно. Доколку спиете немирно или тешко ви е да спиете, пијте кафе само наутро. Пробајте да се опуштите пред спиење со малку музика или добро филмче и погрижете се во собата да биде потполен мрак и да не биде претопло.


Оставете коментар

___