Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Здравите навики се најважни за зачувување на имунитетот

Одржувањето на здрав и јак имунолошки систем е важно преку целата година, посебно во периодот на есента, зимата и раната пролет. Својот имунитет можете да го зајакнете на многу едноставен начин, со правилна исхрана, лековити билки и вежбање.

За да го зајакнете имунитетот и да се изборите со пролетните грипови, лекарите велат дека треба да се придржувате до следниве совети.

-Доволно да спиете и да се одмарате во текот на денот.

-Мора да имате секојдневна, но умерене физичка активност.

-Правилната и умерената исхрана е многу важна. Многу овошје и зеленчук, како и намирници кои содржат влакна како кромидот, лукот, јогуртот и медот треба секојдневно да ги конзумирате.

-Треба да избегнувате стресни ситуации.

-Редовно одржувајте ја личната хигиена.

-Постојано одржувајте ја хигиената на работниот простор како и просторот на живеење.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...