• Сподели на:

За сладок сон: Како конечно да се наспиете?

___

Кога не сте доволно спиени имате помал капацитет за надминување на стресот. Спиењето е добро за имунитетот, здравје, концентрација и регулирање на емоциите. Размислете колку е тешко да се остане смирен и да се фокусира по непроспиените ноќи. Се чини дека е полошо отколку што е. Факт е дека спиењето е најдобро за ослободување од стрес. Сонот помага на вашето тело во борбата против сето она што ви пречи.

Направете промени во ноќните навики

Важно е спиењето да ви биде приоритет во текот на ноќта. Спиете повеќе и подобро. Направете го тоа и се во вашиот во живот ќе биде подобаро.

Одете во исто време во кревет

Делува премногу лесно за да би функционирало ? Оваа рутина ќе го асистира вашето тело кога е време за спиење, а кога би требало да сте будни. Одење во кревет во исто време и будење во исто време ќе го задржи вашиот биолошки часовник во нормала.

Дадете си себеси половина час припрема пред спиење

Овозможете му на вашето тело да се одмори за  половина час пред вашата глава да ја допре перницата. Пред целосно мирување на телото, тоа треба да се одмори. Обидете се да се релаксирате со топла бања, така што ќе ги релаксирате мускулите.

Престанете да ја правите оваа грешка

Пред спиење не се вежба. Било каков тренинг ја убрзува работата на срцето, па не ќе може да се опуштите. Наместо напорен тренинг, практикувајте јога во вечерните часови.


Оставете коментар

___