Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Водич низ алкалната диета

Оваа диета ја пробале ѕвезди како Џенифер Анистон, Викторија Бекам и Гвинет Палтроу .

Основната идеја на диетата е да се намали внесувањето на ” кисела ” храна како месо, пченка, рафиниран шеќер, млечни производи , кофеин , алкохол … Се препорачува внес  на т.н. ” базна” храна, со што се намалува киселоста во телото, како што се овошјето и зеленчукот.

Постојат неколку верзии на диети. Некои забележуваат сооднос од 80/20, или 80 проценти од дневната исхрана врз основа на овошје и зеленчук и 20 од зрна и протеини.

Позитивната страна на оваа диета е да се избегне шеќер, се препорачува намален внес на производи од месо , но бидејќи исто така препорачува избегнување на млечни производи, потребно е на друг начин да се обезбеди внес на калциум во телото.

Во суштина алкалната диета е да се одржува киселоста во организмот преку исхраната , иако овој процес е веќе направен и од самиот организам .

Основните правила за алкалната исхрана – диета е храна богата со овошје и зеленчук , внес на барем два литри течност на ден, растојанието помеѓу оброци треба да биде најмалку 3-4 часа, зрната се во комбинација со мед, избегнувате храна што е индустриски обработена , не се комбинираат месо и риба со леб, ориз или компири.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...