Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Водата “мие” негативни емоции

Се докажа дека лошите спомени можат во буквална смисла да се измијат со вода. Едно неодамна спроведено истражување покажа дека миењето на главата, плакнењето на лицето и дури само миењето на рацете, помага да се избавиме од негативни емоции.

Миењето на рацете, туширањето и дури само мислата за тоа, може да помогне на човек да се ослободи од негативните емоции, лошите чуства, како и да го елиминира сомнежот во правилноста на својот избор – вели експертот Скајп Лиј од универзитетот во Мичиган. „Физичкото отстранување на нечистотијата создава претпоставка за отстранување и на менталната нечистотија.“ вели тој.

Интересно е да нагласиме дека во многу древни ритуали водата била употребувана како катализатор и дури современите психолози сметаат  и препорачуваат  миење на лицето  неколку пати во текот на денот, особено после преживување на нешто непријатно.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement