Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Вино, ореови плодови и чоколадо – храна за силни коски

Расвератол е материја која се наоѓа во црното вино. Грозјето, какаото и во орашастите плодови, има антизапално својство која може да го спречи намалувањето на густината на коските.

Данските научници дошле до откритие кое покажува неверојатен впечаток на ресвератолот за здравјето на коските. Ресвератолот го стимулира производството на ќелиите во коските.

Во студијата во која учествувале 66 мажи во средните години, кои патат од метаболичен синдром. Тие 16 недели земале доза од 500 mg или 75 mg ресвератол или палцебо. Кај личностите кои зимале висока доза на ресвератол, забележано е зголемување на густината на коските на кичмата за 2,6 проценти.

Научниците се сложуваат дека резултатите ветуваат, но дека се неопходни и додатни истражувања.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...