Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Ве мачат непријатни миризби? Пробајте го ова!

Понекогаш нашиот природен мирис ја совладува сета моќ на дезодорансите кои ги користиме. Без оглед дали тоа е од храна, прекумерно потење или нечисти алишта, постојат некои едноставни решенија кои може да ве спасат од срам.

Носете природни материјали

Природните материјали, како памукот , ја апсорбираат потта подобро од синтетичките бидејќи тие овозможуваат потта и мирисите да исчезнат од самиот материјал.

Избегнувајте лук и кромид

Не само што тоа ќе остави непријатен мирис во устата, туку таква храна предизвикува и засилување на телесната миризба. Исто така треба да се избегнуваат и места во кои се готви со лук и кромид, бидејќи тие мириси се вовлекуваат длабоко во вашите облека и коса.

Јаболков оцет

Јаболковиот оцет е одличен природен дезодоранс. Се препорачува да се применува директно под вашите пазувите за да се “убие” непријатниот мирис на телото .

Намалете го внесот на месо

Екстракти од протеини и масла од одредени видови храна и зачини се задржуваат во телесните течности долго после јадење, што може да ги зголеми телесните мириси.

Корисни добри бактерии

За природен дезодоранс кој се борат против непријатните мириси одвнатре, се препорачува дневна доза на ацидофил. Ацидофилот (аcidophilus) е пробиотик бактерија која исто така помага и при варењето на храната.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...