Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Со камилица против рак на градата

Како што тврдат експертите чајот од камилица може да помогне во борбата против карциномот.

Чајот од камилица содржи супстанција апигенин која во голема мера ги онеспособува клетките од ракот. Научниците од универзитетот во Охајо откриле дека апигенот може да ја намали способноста на клетките од ракот да живеат подолго од нормалните клетки, да го намали нивното ширење и да ги направи осетливи на терапија.

Хемикалијата која делува и противоспалително функционира така што им сугерира и на останатите хранливи супстанции да имаат слични ефекти во борбата со ракот.

Апигенот им помага на протеините да ги поправат неправилностите во РНК молекулите кои ги носат генетските информации, а одговорни се за 80% од случаите на рак.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement