Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Седум едноставни начини како да го подобрите психичкото здравје

Дали знаевте дека витаминот Б12 може да ви помогне да се извлечете од депресија? Или дали маслото од лаванда е толку здраво? Ви изнесуваме седум начини како на брзина да го подобрите своето ментално здравје.
1. Одете на свеж воздух.
Иако вежбањето е од голема полза за вашето ментално здравје, шетањето на воздух има уште поголема предност. Студиите потврдуваат дека шетањето помага да се чувствувате повитално и позадоволно.

2. Внесувајте витамин Б 12
Студиите потврдуваат како недостатокот на витаминот Б12 води кон депресија, анксиозност, параноја и останати болести. Јадете храна богата со витамин Б 12.

3. Едноставнни цели
Поставете си цели кои ќе ги исполнувате, а еднаш кога ќе ги исполните, наградете се !

4. Слушајте тивка, музика за опуштање.
Бројните истражувања потврдиле дека слушањето на класична музика го опушта умот и ослободува од анксиозност. Ако не сакате класика, слушајте нешто друго – едноставно и за опуштање.

5. Употребиувајте масло од лаванда.
Ставете на перницата масло од лаванда. Тоа може да влијае на квалитетот на вашиот сон и да ви помогне во вашата борба со несоницата.

6. Потрошете ги парите на друга личност.
”Поблажено е да се дава отколку да се прима”, вели Исус.Истражувањата потврдуваат дека купувањето за некој друг не прави посреќни.

7. Молете се.
Најважното на крајот – бес прекин молете се ( 1 Сол. 5,17). Без оглед низ што поминува, никогаш не смеете да заборавите да се молите. Нека вашиот ден биде исполнет со едноставни реченици со кои ќе одржувате постојана комуникација со Бога. Тој ќе донесе мир во вашиот живот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...