Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Рибиното масло против грип

Соединенијата добиени од масните киселини нa рибиното масло, спречиле смрт кај глувци инфицирани од вирус на грип, покажало едно истражување.

Рибиното масло е корисно дури и во напредната фаза на болеста, кај која лековите обезбедуваат околу 60 проценти заштита.

Грипот предизвикува нагло покачување на температурата придружена со главоболка и болки во грлото. Тоа може да доведе до развој на бактериска инфекција и опасната по живот  пневмонија.

Во обид да ги пронајдат поефикасните лекови против грип, научниците од Универзитетот во Акита во Јапонија истражувале природни липиди, извлечени од омега-3 масните киселини содржани во рибиното масло.

Тие го проучиле влијанието на протеинот “PD1” врз човечките клетки на белите дробови кои биле заразени со различни видови на грип. Утврдено е дека “PD1” ја спречува појавата на вирус, вклучувајки го и птичјиот грип (H5N1).

Дополнителни тестови со заразени глувци покажале дека третманот со “PD1” во комбинација со антивирусни лекови значително се зголемува неговата ефикасност.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement