Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Потврдено: Помалку калории значат за подолг живот

Ова откритие, претставено во списанието Nature Communications, оди во прилог на поранешните студии спрема кои намалуванје на внесот на калории продуцира живот на целиот низ на животински врсти.

Во студијата која е започната во 1989 во националниот центар за истражување на примати Wisconsin во Медисон, експертите прателе 38 резуса макакија кои јаделе колку што сакале и 38 кои внесот на калории бил за 30 проценти помал. Резултатите покажале дека веројатноста дека ќе умрат на било која возраст, во првата група каде била многу поголема.

Теоријата за негативната врска помеѓу калориите и долговечноста порано била потврдена од глувците. Тоа ги поткрена можностите дека диетата ги поткренува одредените диохемиски патишта кои подолго преживуваат. Но не долго по тоа, тргнале со жолчни расправии околу прашањето какви патишта имаат тие а какви имаат луѓето.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...