Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Пет совети за справување со целулитот

Целулитот е кошмар на секоја девојка. Токму тој е причината поради која многу од нас не можат да се чувствуваат удобно во шорцеви и бикини.

Ако сте во постојана потрага на брз и природен начин кој ќе ви помогне да го отстраните целулитот, тогаш сте на вистинското место.

Во прилог ви нудиме неколку совети и методи кои се испробани и тестирани, а кои ќе ви помогнат да се збогувате со целулитот!

 1 Ексфолијација на кожата

Користете сува четка или ракавици за ексфолијација и со нив правете големи кружни движења на критичните делови, така ќе го стимулирате протокот на крв и ќе ги отстраните мртвите клетки.

Масирајте ја вашата кожа, движејќи се од „критичното место“ спрема срцето за да го зголемите лимфниот проток и на тој начин ќе го намалите целулитот.

 2 Пилинг од кафе

Можете да направите ваш пилинг од кафе од остатоците од вашата шолја или пак да купите некој од продавница. Користете го за масажа на критичните области два пат неделно, и не само целулитот туку и стриите ќе исчезнат за краток временски период.

3 Вежбајте!

Вежбањето е најголемиот непријател на целулитот! Зголемете ги кардио вежбите, а намалете го периодот на седење. Верувајте, целулитот ќе биде минато!

4 Зелен чај

Зелениот чај е одличен за отстранување на токсините но и за намалувањето на килограмите.

Но и покрај овие позитивни страни зелениот чај нема убав вкус, па затоа измешајте го со вашето омилено овошје. И ќе добиете совршена комбинација.

5 Имајте самодоверба

Ако имате целулит или стрии не значи дека не изгледате одлично во бикини.

Самодовербата има огромна улога кога станува збор за изгледот.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...