Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Овој едноставен напиток ги топи килограмите

Сигурно сте слушнале дека пиењето чај има благотворно влијание врз вашето здравје, а последното истражување поврзано со влијанието на чајот врз човечкото тело резултираше со уште еден интересен заклучок.

Во најновото издание на американскиот весник „American Journal of Clinical Nutrition“ ќе бидат објавени резултатите од мета-анализата за истражувањата за тоа како влијае чајот врз човечкиот организам, јавува Women’s Health.

Имено, зелените и белите чаеви содржат катехини, кои заедно со кофеинот ја зголемуваат потрошувачката енергија и оксидацијата на мастите.

greentea5

Една анализа од 2009-та година, која научниците ја цитираат и во последното истражување, покажала дека луѓето кои конзумирале зелен чај и кофеин во текот на 12 недели, несвесно го промениле вообичаениот начин на исхрана и изгубиле од тежината.

Друга студија од 2011-та година пак, покажала дека чаевите богати со катехини можат да ја зголемат енергијата и за 100 калории во рок 24 часа.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...