Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Опростете и заборавете – ќе бидете посреќни!

Научниците од Универзитот во Калифорнија откриваат дека оние кои повеќе им замеруваат на луѓето од своето минато во просек имаат повисок крвен притисок. Тие тврдат дека опростувањето на тие кои ни згрешиле ни помага да имаме подобро здравје.

Научниците, 200 волонтери ги поделени во две групи. На првата група им барале да размислуваат за моментите во кои биле повредени, додека на другата група да размислуват за опростувањето. Утврдиле дека тие кои со бес и лутење се сеќаваат на моментите од минатото имаат повисок крвен притисок, со што го загрозуваат своето здравје.

Иако краткотрајната хипертензија не е опасна за здравјето, за подолг временски период високиот крвен притисок може да го зголеми ризикот од срцев или мозочен удар. Па затоа замерувањето и бесот, на срцето делува подеднакво негативно како и пушењето, зголемениот внес на сол, објаснуваат научниците.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...