Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Неверојатните својства на оцетот

Сите знаеме дека оцетот е полезен, но никој не е сосема сигурен за што. Еве список на ползите кои можеме да ги извлечиме од него:

Помага при битката со килограмите

Јапонските научници тврдат дека кај оние кои користат почесто оцет се натрупуваат  10% помалку поткожни маснотии. Оцетот го потиска натрупувањето на поткожни маснотии и неслучајно многу луѓе го започнуваат денот со лажица јаболков оцет наутро на гладно.

Го намалува нивото на шеќер во крвта

Кога ќе претерате со храна со висока концентрација на шеќери не пропуштајте и салата со соодветниот дресинг оцет. Според истражувањата лажица оцет го намалува шеќерот во крвта со цели 42%.

Го намалува заморот

Засилената физичка активност и стресот понекогаш се причина за натрупување на млечна киселина во телото,  што е причина да се чувствувате изтоштени. Интересен е фактот дека аминокиселините од јаболковиот оцет делуваат како противотров. Затоа следниот пат кога ќе се почуствувате уморни, испијте чаша топла вода со две лажици оцет во неа и ќе бидете многу пријатно изненадени.

При болки во грлото

Штом почуствувате дека грлото ве боли, доверете се на оцетот – убиец на микроби, кој ќе ја спречи инфекцијата пред да се разпространи. Докажано е дека повеќето микроби не издржуваат во кисела средина што оцетот ја создава. Можете да ја плакнете усната шуплина со разтвор од пола вода пола оцет.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement