Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Намирници кои е добро да ги јадете пред спиење

Стресот, работата и начинот на живот го одредуваат темпото на нашето спиење или не спиење, но и исхраната има свој удел во тоа.

Овие намирници треба да ги јадете доколку сакате да имате добар сон, кој ќе ви помогне да се одморите, а не дополнително да се изморите.

Млеко

Ако мислите дека чаша топло млеко пред спиње финкционира само кај децата, се лажете. Млекото содржи есенцијални амонокиселини кои го градат хормонот на среќа, серотонин. Овие компоненти заедно ќе ви помогнат полесно и побрзо да запиете.

Цреши

Сезоната на цреши само што започна и сега тие можат да ви помогнат во борбата против инсомнија. Црешата е една од ретките намирници која во себе содржи мелатонин кој помага во одржување на вашиот биоритам.

Банана

Бананата е одличен избор пред спиење бидејки содржи магнезиум кој ги опушта мускулите и ви помага побрзо да заспиете. Хранливите банани се одлично средство за спиење бидејки го потикнуваат мозокот на излачување на мелатонин и сератонин кој ќе ви помогне побрзо да заспиете.

Мисиркино месо

Ова месо содржи триптофан, есенцијална аминокиселина која ќе ви помогне полесно и побрзо да заспиете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement