Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Моќен природен лек: Сок од цвекло

И нутриционистите и научниците се сложуваат во една работа – сокот од цвекло е идеална заштита за луѓето со срцеви заболувања…

Цвеклото го намалува крвниот притисок во најкраток можен рок, по само шест часа по испиени пола литри од нејзиниот црвен сок. Научниците од Мелбурн кои направиле истражување заклучиле дека процентот на смрт од кардиоваскуларни заболувања се намалува за 10 проценти .

Во претходните студии е откриено дека само една чаша сок од цвекло драстично го намалува крвниот притисок. Цвеклото е исклучително богато со нитрати кои го намалуваат крвниот притисок, но покрај тоа добро е и за зголемување на издржливоста што е особено важно кај спортистите.

Бетацианинот од цвеклото го успорува растот на туморот.

Научниците препорачуваат да конзумирате цвекло доколку имате проблеми со варењето, а особено е добро бидејќи и помага на јетрата при исфрлање на токсините.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement