Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Млеко во чајот – одличен трик за избелување на забите

Додавањето млеко во чајот е претежно културолошки феномен, но има и такви што сакаат да експериментираат. Пред да им се изначудите, прочитајте го текстов – можеби ќе се премислите.

Малку млеко во чајот може да ви помогне да ги избелите забите, покажува истражувањето објавено во Интернационалниот журнал за дентална хигиена. Научниците дури тврдат дека таквата комбинација е помоќна и од пастите за заби кои содржат избелувач и кои се наменети токму за да ви овозможат блескава насмевка.

Имено, трикот е во тоа што во млекото го има протеинот казеин. Тој се врзува со танинот – состојка која е најзаслужна за темните дамки на забите, па така го спречува настанувањето на истите.

milktea

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...