Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Мирисот на нането го смалува апетитот

Со зачестена инхалација на мирисот на нане може да се “излаже” гладта, тврдат американските истражувачи.

Во истражувањата на универзитетот “Viling Jezuit”, волонтери вдишувале мирис на нане на секои два часа во период од пет дена. Тоа довело до значително смалување на чувството за глад кај доброволците, а бројот на калории кои ги внеле таа недела бил за околу 3.500 илјади помал.

Некои слични истражувања од овој тип, кои се правени на спортисти, резултирале со зголемена енергија и елан во нивните активности, по вдишување на мирисот на нане.

Ако сакате да пробате вакво нешто, експертите советуваат да вдишувате етерично масло од нане или мирисот да го внесувате преку инхалатор.

Следниот пат кога ќе посакате чај од нане, имајте на ум дека и овој начин на употреба не е лоша опција за намалување на апетитот.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...