Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Кари: Збогатете го јадењето со лековит зачин

Зборот кари можеби потекнува од Индија, но овој зачин е британски производ, и настанал за време на колонијалното владеење со Индија. Карито во себе може да содржи од 5 до 30 различни зачини.

Во оригиналниот состав, карито има коријандер, куркума, ким и пискавица. Во зависнот од вашите желби, во овој популарен зачин можете да додадете разни состојки како што се лук, ѓумбир, чили, цимет, црвен пипер и многу други.

Освен како додаток во јадење, карито се користи и во традиционалната индијска медицина, за подобрување на дигестијата, болести на цревата, здрава јетра и други потешкотии во врска со дигестивниот систем.

Најделотворни и највредни зачини се куркума, ким и ѓумбир. Куркумата делува противоспалително, како антиоксиданс, кимот го потикнува дигестивниот процес и ги намалува грчевите, додека ѓубмирот се користи по опоравување по операција.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...