Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

____баланс новости и трендови

Како омилената храна: Музиката го стимулира хормонот за задоволство

Музиката  предизвикува чувство на задоволтво како омилената храна, тврдат изтражувачите од Универзитетот во Монтреал.

Тие одбрале осум доброволци од 19 до 24 години, ги приклучиле на посебен скенер и им ја мереле количината на хормонот допамин, како и бројот на отчукувања на срцето, телесната температура и дишењето. Резултатите покажале дека мозокот кај личноста која паѓа во еуфорија додека слуша музика, лачи хормон на задоволство, а слични реакции предизвикува и храната која ја обожуваат.

Додека уживале во омилените песни, кај испитаниците дошло до зголемено лачење на допаминот во предниот дел на мозокот. Тие промени не се случуваат ако музикате не им се допаѓа.

Допаминот повеќе се лачи и додека јадеме, па тогаш посебно уживаме . Ист ефект на задоволство предизвикуваат и парите.

Сепак музиката е посебна загатка, истакнуваат научниците. Утврдено е дека Моцарт посебно позитивно влијае на мозокот. Изпитаниците кои го слушале покажале поголем степен на интелегенција на тестовите во однос на оние кои повеќе сакаат модерни мелодии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement